W ramach VI Festiwalu Kultur Regionów Europy w CKiS Oskard odbył się spektakl zatytułowany “Mistrz Manole”. Na scenę teatralną został przeniesiony projekt teatralny  Dariusza Błaszczyka i Jacka Hałasa we współpracy ze Zbigniewem Olkiewiczem z Akademii Ruchu.

I właściwie można by tylko dodać, że spektakl to forma koncertu połączonego z inscenizacją rumuńskiej legendy założycielskiej, której bohaterem jest tytułowy mistrz Manole, majter murarski, który aby ukończyć budowę najwspanialszej świątyni musi zamurować w jej murach swą młodą żonę.

Streszczenie tej sztuki nie odda jednak siły, z jaką w nas uderzyła (przepraszam, za patos, ale tak naprawdę było :). Forma przekazanej treści była bardzo oszczędna – w głębi sceny zgromadzono wykonawców muzyki korzennej, a przed i za nimi przesuwali się dwaj aktorzy – kobieta i mężczyzna. Pomimo, a właściwie dzięki tej oszczędnej formie niezwykle  mocno podkreślono dramat człowieka, który ma przed sobą wspaniałe zadanie do ukończenia i jego bezsilność w momencie, kiedy okazuje się, że jedynym sposobem na realizację tegoż zadania jest zamordowanie swej ukochanej, brzemiennej żony. Żale kobiety, składanej w ofierze, wyśpiewywał chór kobiet, muzyka bardzo silnie oddawała emocje – używano tradycyjnych instrumentów, podkreślających ludowe pochodzenie historii. Z drugiej strony tak naprawdę treść legendy jest bardzo uniwersalna – przesłanie, dramat głównego bohatera, który rozdarty jest między obowiązkiem a miłością to wszak archetypy literatury sięgające antyku.

Spektakl bardzo klasyczny w treści, a bardzo nieklasyczny w formie, sięgający za serce. Tak po prostu.

Ponieważ marni z nas literaci, to zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Mam nadzieję, że ona lepiej przekaże atmosferę spektaklu 🙂

manole-2 manole-3 manole-4 manole-5 Mistrz Manole manole-11 manole-7 manole-8 manole-9 manole-10 manole-12 manole-13 manole-14 manole-15 Fresque fotografia manole-17 manole-18 VI Festiwal Kultur Regionów Europy – Rumuńska Wołoszczyzna manole-20 manole-21 manole-22 manole-23 manole-24 manole-25 manole-26 manole-27 Mistrz Manole manole-29 manole-30 Fresque fotografia manole-32 manole-33 manole-34 manole-35 manole-36 manole-37 manole-38 manole-39 manole-40 fotograf Konin manole-42 manole-43 manole-44 manole-45 manole-46 manole-47 manole-48 manole-49 manole-50 manole-51 manole-52 manole-53 manole-54 manole-55 manole-56

Przypominamy, że nasze fotografie są chronione prawem autorskim. Wszelkie kopiowanie ich i używanie bez naszej zgody jest zabronione, szczególnie w celach komercyjnych.